Мінеральні добавки для ремонтних свинок
За репродуктивними якостями і високою інтенсивністю росту свині вигідно відрізняються від інших видів сільськогосподарських тварин.
Повна реалізація цих основних біологічних характеристик тварин можлива лише за умови повноцінної годівлі, добре збалансованою за всіма необхідними елементами.
Важлива роль при цьому належить мінеральним елементам, оскільки органічні речовини кормів в повній мірі використовуються організмом при наявності мінеральних речовин.
Дефіцит в раціонах тварин макро - і мікроелементів загальновідомий, а тому пошук шляхів забезпечення тваринництва мінеральними речовинами – актуальна проблема сьогодення.
Використання природних мінералів дає можливість з більшою віддачею реалізовувати генетичний потенціал тварин, інтенсифікувати виробництво продукції і її рентабельність без додаткових витрат кормів.
Необхідність використання в раціонах сільськогосподарських тварин традиційних кормових фосфатів, крейди або кухонної солі не викликає сумніву. Щодо використання нетрадиційних природних мінералів (каолін, сапоніт), то протягом певного часу була упередженість тому, що є недостатньо вивченими науково-практичні основи їх застосування в галузі свинарства.
Завданням досліджень було визначення ефективності використання природних мінеральних кормових добавок в годівлі ремонтних свинок (відібраних від свиноматок, яких годували за аналогічною схемою). Дослід проводили на поголів'я свинок великої білої породи, відібраних для ремонту основного стада.
Для цього було сформовано 1 контрольну і 2 дослідні групи тварин по 11 голів у кожній. Для балансування раціонів за мінеральними елементами для тварин контрольної групи використовували 2% трикальційфосфату, у раціони дослідних груп включали природні мінеральні кормові добавки: у другій групі – 2% каоліну, в 3-й 2% сапонітового борошна. Дослідження тварин проводили в аналогічних умовах (щільність посадки, фронт годівлі, напування).
Утримували свиней в типових приміщеннях і верстатах. Організацію годівлі проводили згідно з існуючими деталізованим нормам годівлі свиней.
Годували тварин двічі на добу з вільним доступом до води. Зважували свинок щомісяця до ранкової годівлі. Кров для дослідження брали з зовнішньої вушної вени до ранкової годівлі з дотриманням правил асептики і антисептики. У пробах крові піддослідних тварин визначали: концентрацію білка, вміст кальцію, неорганічного фосфору, каротину, вміст глюкози і кислотність.
Відомо, що основним джерелом варіабельності інгредієнтів в крові є умови утримання і годівлі тварин, які найбільше зумовлюють характер зрушень у обмінних процесах. Статеві клітини, які мають вибіркову властивість, можуть вибирати речовини, потрібні для розвитку, тому середовище, в якому вони перебувають, значно впливає на їх властивості, що, зрештою, зумовлює різну біохімічну якість зигот. Тому для процесів запліднення і ембріонального розвитку велике значення мають обмінні процеси, які зумовлюють і характеризують фізико-хімічний склад крові.
Проаналізувавши зразки крові ремонтних свинок було встановлено, що згодовування даних мінеральних добавок не мало негативного впливу на окремі компоненти крові. Всі показники знаходилися в межах фізіологічної норми.
Для повної реалізації генетичних можливостей тваринного організму необхідно забезпечити належною кількістю поживних речовин.
Під час проведення досліджень до складу раціону ремонтного молодняку входила кормосуміш, яка включала ячмінь, горох, овес, кукурудзу, кормовий концентрат (стартер, фінішер), який змінювався відповідно зростанню тварин і мінеральні кормові добавки (трикальційфосфат, каолін, сапонітове борошно), які згодовували згідно схеми досліду.
Раціони тварин всіх груп забезпечували свиней потрібною кількістю основних поживних речовин в оптимальному співвідношенні.
Поживність раціонів за основними показниками в період вирощування ремонтних свинок була практично однаковою в усіх групах і становила 1,5-2,8 кормових одиниць, і 178-290 г перетравного протеїну.
Водночас, заміна в раціонах свиноматок дослідних груп трикальційфосфату на природні мінеральні кормові добавки (каолін, сапонітове борошно) призвела до отримання різних показників відтворення свиней при их осеміненні.
Отже, найкращі показники по осеміненню було отримано при згодовуванні свинкам у складі комбікорму 2% сапонітового борошна, що дало можливість значно зменшити кількість перегулів у тварин на 9,1% порівняно з тваринами контрольної групи, і отримати на 11% больше опоросів.
Згодовування 2% каоліну викликало погіршення даних показників, кількість перегулів збільшилася до 45,5%; що на 36,3% більше порівняно з аналогічним показником контрольної групи, а кількість опоросів зменшилася до 54,5% (на 27,3% порівняно з 1 групою).
Успіхи в роботі по отриманню високоякісної і дешевої свинини, економіка вирощування та відгодівлі свиней значною мірою залежить від якості поросят.
Багатоплідність і маса гнізда при народженні в проведених дослідах також залежала від характеру годівлі.
Отже, у свиноматок, яким згодовували в складі раціону 2% каоліну спостерігалася тенденція до збільшення багатоплідності на 4,6%, і молочності – на 3,4%, при цьому маса гнізда при народженні зросла на 13,4%.
При згодовуванні такої ж кількості сапонітового борошна багатоплідність свиноматок зросла на 36,2%, маса гнізда при народженні – на 21,8% і молочність – на 16,05%.
Важливим резервом збільшення поголів'я свиней є зменшення втрат поросят у підсосний період. Це пояснюється тим, що цей період є критичним для розвитку організму внаслідок незбалансованості фізіологічних процесів організму матері і приплоду, що призводить до його загибелі.
Висновок:
Таким чином, дослідженнями встановлено, що включення до складу раціону ремонтних свинок природних мінеральних кормових добавок (каолін, сапонітове борошно) в кількості 2% від складу раціону допомагає, за основними показниками, покращувати технологічні показники відтворення стада.
Автор:
О. Лавринюк, канд. с.-г. наук
Житомирський національний
агроекологічний університет
- Україні розпочали виробництво унікальної природної мінеральної добавки САПОКОРМ для відгодівлі тварин та птиціОднією з основних передумов підвищення продуктивності сільськогосподарських тварин та птиці є їх повноцінне мінеральне харчування. Відсутність або нестача окремих мінеральних елементів, або ж порушення їх співвідношення в раціонах, призводить до зниження ефективності використання поживних речовин у кормах. Як наслідок істотно знижується продуктивність всього поголів’я, пише agronews.ua.Повна версія статті
- ВПЛИВ САПОНІТУ НА ПЕРЕБІГ СУХОСТІЙНОГО ТА ПІСЛЯОТЕЛЬНОГО ПЕРІОДУ У КОРІВУ даній статті наведено основні результати щодо використання природного мінералу сапоніту для профілактики метаболічних зрушень та післяродових ускладнень у корів. Доведено, що застосування сапоніту не лише позитивно впливає на обмінні процеси в оргаПовна версія статті